تبلیغات در اینترنتclose
وی چت، جرم، مصداق جنگ نرم، تکنولوژی یا فرصت؟!
::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم

اللهم عجل لولیک الفرج/// انجمن مبارزه با شیطان با ریکردی امام زمانی شروع به کار کرد

تعداد بازدید : 793
نویسنده پیام
montazar
آفلاینارسال‌ها: 3
عضویت: 7 /10 /1392
تشکر شده: 1
وی چت، جرم، مصداق جنگ نرم، تکنولوژی یا فرصت؟!
وی چتWECHAT یک نرم افزار پیام رسان رایگان برای گوشی های هوشمند با سیستم عامل اندروید و آی او اس است که براساس برخی آمارهای اینترنتی بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر در سراسر جهان دارد.
این فن آوری همانند بسیاری از فناوری های وارداتی، فرهنگ استفاده صحیح آن همزمان با کاربرد آن وارد نشد و تبعات ناشی از آن تبدیل به دغدغه متولیان این حوزه شد تا اینکه سرانجام رسما این نرم افزار از پنجشنبه عصر فیلتر شد.
کاربری وسیع وی چت به سرعت آن را به یک شبکه اجتماعی درجهان تبدیل کرده است. این پدیده اگرچه با کاربردهای فنی به جهان رسوخ کرد اما قابلیت های کنترل کننده ای نیز داراست که همین امر سبب می شود تا هرنوع خطای تعامل در آن، مشکلات متعددی از جمله به سرقت رفتن اطلاعات حقیقی و حقوقی را ایجاد کند.
درعین حال به گزارش برخی منابع خبری شبکه های اجتماعی مانند وی چت در صورت هدایت نشدن صحیح به دلیل قابلیت تجمیع اطلاعات امکان سوء استفاده را توسط منابع و شرکت های کنترل کننده فراهم می سازد.
به هر حال این پدیده اجتماعی دارای موافقان ومخالفانی است که برخی از رسانه های مختلف اعم از مکتوب و مجازی با رویکردهای مختلف آن را مورد بازبینی قرار داده اند که عمده ترین آنها به شرح ذیل است:

رویکردهای موافق فیلترینگ
**فیلتر شدن صفحات با محتوای نامناسب مطلوب تر است

عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با مثبت ارزیابی کردن فیلترینگ صفحات با محتوای نامناسب به جای ایجاد محدودیت در استفاده از شبکه های اجتماعی در این خصوص گفت: فیلترینگ صفحات با محتوای نامناسب می تواند جایگزین خوبی برای فیلتر کلی شبکه های اجتماعی باشد؛ این اقدام مطلوب کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه نیز بوده و هیچ منعی از این بابت وجود ندارد.
محمد علی اسفنانی با یادآوری فیلترینگ شبکه اجتماعی وی چت، افزود: به طور حتم در بسیاری از موارد روش هایی که حاکمیت به کار می گیرد، لاجرم و از روی ناچاری است بدان معنا که ممکن است به مذاق افراد خوش نیاید اما راهی جز آن وجود ندارد.
**فیلترینگ شبکه یا صفحه های اجتماعی، تنها مخصوص ایران نیست
محمد علی اسفنانی با طرح این مطلب که فیلترینگ شبکه یا صفحه ای اجتماعی، تنها مخصوص ایران نیست گفت : اگر فرهنگ سازی انجام شود ضرورتی به فیلترینگ شبکه های اجتماعی نیست؛ همواره فرهنگسازی در همه کشورها حرف اول را می زند و در صورت اجرایی شدن این مهم شاهد تخلفات کمتری بین کاربران این صفحه ها هستیم.
**وی چت و وایبر به عنوان مصادیق جنگ نرم در کمین جوانان است
خبرگزاری فارس در مطلبی از قول زهرا سجادی به عنوان یک فعال جامعه زنان گزارش داد: وی چت و وایبر در فضای مجازی و مباحث سایبری مصداق جنگ نرم است که در کمین جوانان جامعه است و باید راهکارهای جدی برای مقابله با آن اندیشیده شود. اگر ما به این مسئله نپردازیم دایره ارتباطات جوان ها به طرز خطرناکی افزایش پیدا می کند و اگر راهبردی برای کنترل فضای مجازی وجود نداشته باشد تهدیدها و خطراتی را برای آینده جوان ها در انتظار دارد و هرچه سرعت اینترنت بیشتر باشد خطر بیشتری دارد.
رویکردهای مخالف فیلترینگ
** آیا روش های گاز انبری ادامه می یابد؟

سایت تحلیلی خبری عصر ایران با این تیتر دریادداشتی به قلم صادق حسینی به نقد فیلترینگ وی چت پرداخته و نوشته است: «فیلتر شد! توقیف شد» تیتر تکراری دهه ۸۰ و ۹۰ جامعه ایرانی است که این بار نصیب البته برای جامعه جوان و هوشمند ایرانی به مصداق راه های رسیدن به خدا، روش های متعددی برای رسیدن به فیلتر شده ها وجود دارد اما مسئولان فیلترینگ به مصداق" العاقل یکفیه الاشاره" اگر در روش بیش از ۱۰ ساله شان تامل و تدبیر می کردند از رشد سریع کاربران شبکه های اجتماعی و سایت های فیلتر شده متوجه می شدند که چقدر در رسیدن به اهداف شان توفیق داشته اند.
این نویسنده در مقاله خود تاکید می کند: مردمی که به خیز «من سرهنگ نیستم؛ حقوق دان هستم» حسن روحانی لبیک گفتند و او را انتخاب کردند، انتظارشان این است از روش های «گازنبری» اجتناب شود، رویه ها به روز و اصلاح گردند و راه های آزموده شده و بدون نتیجه، دوباره به کار گرفته نشود.
از دیدگاهی دیگر انتشار این خبر مبهم که وزرای دولت که عضو کارگروه هستند به فیلترینگ وی چت رای مثبت داده اند نشان می دهد برخلاف لبخندها و صحبت های روکش شده رسانه ای، آنها به دلیل فاصله نسلی شان چندان درک و شناختی از فضای مجازی، ابزارها و فرهنگ اینترنت ندارند.
** تکنولوژی قابل انکار نیست
روزنامه اعتماد در مطلبی به قلم محمد سلطانی فر نوشته است: مبارزه با پدیده های جدید و تکنولوژی های نو، موضوع تازه یی در کشور ما نیست. هرازگاهی شاهد این قضیه هستیم که هر زمانی که پدیده جدید ارتباطی وارد این کشور شده است، نخستین قدم در مواجهه با آن، کنترل و حتی در مواقعی قطع آن بوده است. صرف اعلام کردن ممنوعیت وی چت و حتی فیس بوک راه جدیدی پیش روی ما نخواهد گذاشت و شرایط را تغییر نمی دهد، بلکه تنها یک تاخر فرهنگی و زمانی ایجاد می کند که در این روند یک سری سرمایه های مادی و معنوی از بین رفته و در واقع تلف می‌شود.
این نویسنده می افزاید: در میان مهم ترین ویژگی های تکنولوژی ها که آنها را به جزیی جداناشدنی از زندگی امروزی تبدیل کرده است می توان به این ویژگی مهم اشاره کرد که تکنولوژی، به ذات خود قابل انکار کردن نیست: چه تکنولوژی ارتباطی باشد، چه بقیه تکنولوژی ها...متاسفانه رسانه ملی و رسانه های دیگر کشور از واقعیت های دنیای فناوری ارتباطات فرار کرده و به جای اینکه به مردم راه استفاده درست از رسانه ها را یاد بدهند و سطح سواد رسانه یی آنها را بالاببرند بحث مقابله ابتدایی را در پیش می گیرند.
پی نوشت: به هر ترتیب بایستی در پایان این گزارش به این نکته اشاره کرد هر پدیده ای بدون شناسنامه و راهکار استفاده از آن می تواند محفلی برای معضل سازی باشد. مثال چاقو که هم می توان با آن میوه پوست کند و هم می توان با آن آدم کشت!هنوز هم پرکاربردترین است.
آنچه مشخص است باید نحوه استفاده از هر ابزاری دیکته شود و حداقل هر کسی بدون مسوولیتش در قبال تکنولوژی چیست؟
اگر فراموش نکنیم فرهنگ استفاده از هر ابزاری مقدم بر استفاده از آن است، می توانیم امیدوار باشیم ما از تکنولوژی بهره مند شده ایم نه تکنولوژی از حضور ما سودمند!


شنبه 14 دی 1392 - 20:28
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
1 کاربر از montazar به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند : hamid ,
hamid
آفلاینارسال‌ها: 11
عضویت: 25 /2 /1392
تشکر کرده: 2
تشکر شده: 2
وی چت، جرم، مصداق جنگ نرم، تکنولوژی یا فرصت؟!
RE : 1
تصویر: /weblog/file/forum/smiles/8.gif
چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393 - 08:18
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
hamid
آفلاینارسال‌ها: 11
عضویت: 25 /2 /1392
تشکر کرده: 2
تشکر شده: 2
وی چت، جرم، مصداق جنگ نرم، تکنولوژی یا فرصت؟!
RE : 2
تصویر: /weblog/file/forum/smiles/8.gif
چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393 - 08:18
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش
hamid
آفلاینارسال‌ها: 11
عضویت: 25 /2 /1392
تشکر کرده: 2
تشکر شده: 2
وی چت، جرم، مصداق جنگ نرم، تکنولوژی یا فرصت؟!
RE : 3
تصویر: /weblog/file/forum/smiles/8.gif
چهارشنبه 03 اردیبهشت 1393 - 08:18
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارشتازه سازي پاسخ هابرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش :
صفحه اصلی | انجمن | ورود | عضویت | خوراک | نقشه | تماس با ما | طراح
اللهم عجل لولیک الفرج

این قالب توسط سایت روزیکس طراحی شده است و هر گونه پاک کردن لینک طراح پیگرد قانونی دارد !